Obliczanie powierzchni
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA
Powierzchnię użytkową domu mierzy się po wewnętrznym (od strony pomieszczeń) licu ścian całkowicie wykończonych (np. tynkiem), na poziomie podłogi. W prezentowanych projektach Domów z Miętą do powierzchni użytkowej zostały wliczone wszystkie pomieszczenia łącznie z garażem, kotłownią, komunikacją, miejscem na szafy wnękowe. Na poddaszu i wszędzie tam, gdzie powierzchnia sufitu nie jest równoległa do powierzchni podłogi – powierzchnia użytkowa liczona jest od wysokości 1,40m. Część powierzchni pomieszczenia o wysokości od 1,40 do 2,20 m wlicza się do powierzchni użytkowej w 50%. Pomieszczenia o wysokości ponad 2,20 m wlicza się do powierzchni użytkowej w 100%. Dlatego na poddaszu pomieszczenia znajdujące się pod skosami mają większą powierzchnię „funkcyjną” liczoną po podłodze, niż tą, która wynika z zestawienia powierzchni użytkowej.
POWIERZCHNIA ZABUDOWY
To powierzchnia terenu zajęta przez budynek. Powierzchnia zabudowy jest wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Zawiera prześwity, przejścia, ganki, loggie i dostawione balkono-loggie, werandy, ogrody zimowe, dostawione wiaty garażowe. Maksymalna wartość powierzchni zabudowy jest bardzo często określana przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzję o Warunkach Zabudowy. Podają one jaka powierzchnia działki procentowo może zostać zabudowana, a jaka powinna zostać jako biologicznie czynna (pokryta roślinnością i wodami powierzchniowymi). Dlatego powierzchnia zabudowy jest bardzo istotna, by sprawdzić, czy wybrany projekt będzie odpowiedni do konkretnej działki.
WYSOKOŚĆ KALENICY, KĄT NACHYLENIA POŁACI DACHOWYCH
To kolejne ważne parametry, których określenia wymaga dopasowanie projektu do konkretnej działki. Wysokość kalenicy to odległość w pionie od powierzchni terenu bezpośrednio przy domu, do najwyższej krawędzi dachu, miejscu połączenia przeciwległych połaci dachowych. Kąt nachylenia połaci dachowych może także być określony przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzję o Warunkach Zabudowy.
OKAPY
Wymóg posiadania okapów przez budynek może także być określony w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzji o Warunkach Zabudowy. Okapy to części połaci dachowych, które wysunięte są poza lico ścian zewnętrznych. Pośród oferty projektów gotowych Domów z Miętą występują domy z okapami i bez. Istnieje możliwość wyposażenia wybranego projektu bez okapów w okap (Adaptacje-zmiany w projekcie). Przy warunku występowania okapów często wymagana jest ich odpowiednia wysokość w stosunku do przyległego terenu.
Jeżeli Państwo chcą być pewni, że wybrany projekt Domów z Miętą spełnia wszystkie niezbędne wymagania wynikające z warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzji o Warunkach Zabudowy, prosimy o kontakt z naszą pracownią. Chętnie pomożemy zweryfikować zgodność danego projektu z wytycznymi i doradzimy wybór najbardziej korzystnego rozwiązania.