Znajdź Projekt
Nasza strona używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmian ustawień przeglądarki akceptujesz zapisywanie plików cookies. Dowiedz się więcej lub zaakceptuj.

Usytuowanie budynku na działce

USYTUOWANIE BUDYNKU NA DZIAŁCE

Działka, na której powstanie Państwa dom, ma duży wpływ na to, jak ten dom będzie wyglądał z zewnątrz, jakie będzie miał gabaryty, a nawet układ funkcjonalny pomieszczeń w środku. Nie na każdej działce można wybudować każdy dom. Przeznaczenie, lokalizacja, kształt i nachylenie działki decydują w dużym stopniu o tym, jaki może powstać na niej budynek i w którym jej miejscu.

PRZED ZAKUPEM

Wybierając działkę warto więc zwrócić uwagę miedzy innymi na następujące aspekty:

– Czy działka leży na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną .

– Czy działka jest budowlana, czy rolna lub leśna i wymaga przekwalifikowania na budowlaną.

– Czy działka leży na terenach osuwiskowych, zalewowych, szkód górniczych.

– Wielkość i kształt działki. Minimalna powierzchnia działki dla domu to 5-6 arów, optymalnie 8-10 arów, zwłaszcza gdy kształt działki jest nieregularny. Często minimalna powierzchnia działki umożliwiająca zabudowę wynika z Decyzji o Warunkach Zabudowy lub Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

 – Orientację względem stron świata. Ze względu na nasłonecznienie najbardziej korzystne dla lokalizacji domu są działki, które wjazd od drogi mają od strony północno- wschodniej i północnej. Część działki służąca rekreacji, położona przy strefie dziennej domu, zorientowana jest wówczas od strony południowej.

– Dostęp do drogi publicznej. Nie wszystkie działki mają bezpośredni dostęp do sieci dróg publicznych. Często dojazd może przechodzić przez działki będące własnością sąsiadów. Warto zwrócić uwagę, czy taka możliwość zapewniona jest notarialnie w księdze wieczystej dla danej nieruchomości.

– Uzbrojenie terenu. Działka uzbrojona to taka, która w swoich granicach ma możliwość przyłączenia się do sieci energetycznej, gazowej, wodnej i kanalizacyjnej. Często wymienione sieci są znacznie oddalone od działek budowalnych i ich podłączenie jest związane ze znacznym kosztem, który musi ponieść Inwestor.

WYMIARY

Podane w projektach Domów z Miętą wymiary działek określają ich minimalny kształt przy każdym z projektów. Wynika on z konieczności zachowania podstawowych odległości budynku od granicy działki, które są podane w przepisach. Ze względu na zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzji o Warunkach Zabudowy odległości te, w zależności od konkretnej lokalizacji mogą być inne.

NASŁONECZNIENIE

Najbardziej korzystna orientacja domu względem stron świata to taka, by pokój dzienny i przyległy taras doświetlone były od strony południowej. Dopuszczalne jest odchylenie lokalizacji salonu o 60 stopni od kierunku południowego. Oferujemy wersje lustrzane domów, tak, aby warunek nasłonecznienia był zawsze spełniony.

Ponieważ dana lokalizacja może narzucać ograniczenia w wyborze projektu, oferujemy naszym Klientom sprawdzenie możliwości lokalizacji danego budynku na działce. Prosimy o przesłanie skanu mapy geodezyjnej oraz wypisu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzję o Warunkach Zabudowy. Przeanalizujemy przesłane materiały i poinformujemy Państwa o możliwości lokalizacji danego budynku na działce.